Odcinek 4: RADIO STADION NADAJE

Finisaż Stadionu X-lecia w odcinkach. Odcinek 4.

RADIO STADION NADAJE - międzynarodowa rozgłośnia na weekend we wszystkich językach stadionu

niedziela, 27 kwietnia 2008 w godzinach 9.00-16.00
Jarmark Europa / błonia Stadionu X-lecia
wejście od Ronda Waszyngtona, wstęp wolny / na miejscu leżaki

Na targowisku na Stadionie X-lecia i okolicznych Błoniach funkcjonuje lokalny radiowęzeł, który emituje reklamy lub informacje o godzinach funkcjonowania stanowisk i innych sprawach organizacyjnych. Projekt Radio Stadion Nadaje przekształci lokalny radiowęzeł w weekendowe radio, do którego audycje będą proponowane przez międzynarodową społeczność kupców w ich językach. Projekt zainspirowany jest pracą duńskiego artysty Jensa HAANINGA, w której artysta na placu centralnym w Oslo emitował przez głośniki żarty po turecku. Naturalnie rozumiała je tylko ta mniejszość. Instalacja zawieszała na chwilę moc władczą języka urzędowego wydobywając tych „niewidzialnych.”

Projekt RADIO STADION NADAJE wykorzystuje jeden z najpowszechniejszych środków komunikacji tworząc partycypacyjną przestrzeń akustyczną, w której zacierają się terytorialne, tożsamościowe i symboliczne podziały. Ideą przewodnią tymczasowego radia będzie nie-polski charakter komunikatów i niezrozumienie treści nadawanych w wielu językach (komentarze sportowe po wietnamsku, manifesty polityczne po arabsku, wiadomości po rosyjsku i in.). Odwołując się do strategii „radio art” projekt ma na celu stworzenie społeczności nadawców i słuchaczy, którzy trochę niezauważenie przez ostatnie lata urozmaicili krajobraz homogenicznego, postkomunistycznego miasta. Gośćmi specjalnymi będą Pit Schultz i Diana McCarty z berlińskiego backyardradio - jednej z najciekawszych na świecie niezależnych rozgłośni, która lansuje powrót do lokalnych, sąsiedzkich, dzielnicowych nadajników.

www.backyardradio.de

Autorzy projektu: Jacek Skolimowski i Adam Witkowski

***
Radio Stadion nadawało przez jeden dzień - 27 kwietnia 2008 roku lokalny radiowęzeł na Jarmarku Europa został przekształcony w międzynarodową rozgłośnię do której audycje były proponowane przez kupców w ich językach. Audycje reżyserowali Jacek Skolimowski i Adam Witkowski z Radia Symulator oraz Pit Schultz i Diana Mac Carty z berlińskiego backyardradio.

posłuchaj fragmentów: Radio Stadion Remix

W prasie:
CJG - 25.04.2008
Gazeta Stołeczna 28.04.2008