Odcinek 6: SCHENGENSCHENGEN
– kontrolny punkt obserwacyjny / jednodniowa instalacja

Schauplatz International
15 czerwca 12.00-20.00
korona Stadionu X-lecia, wejście od tunelu przy Al. Zielenieckiej/ wstęp wolny

Stadiony i granice służą budowaniu tożsamości narodowej. O ile Stadiony są konkretnymi obiektami architektonicznymi, których skonstruowanie zajmuje kilka lat, o tyle granice to produkt naszej wyobraźni. Składają się z umów, symboli i potencjalnej przemocy. Granice i stadiony mają nam teoretycznie mówić, kim jesteśmy. Berlińsko-berneńska grupa Schauplatz International przeniesie na murawę Stadionu fragment wschodniej granicy Polski w skali 1:1. Na koronie skonstruowany zostanie kontrolny punkt obserwacyjny, z którego widzowie będą przypatrywać się obrzeżom Schengen.

Jeszcze do niedawna, obok Stadionu miała swoja siedzibę agencja Frontex, która odpowiada za reżim graniczny w UE. We współpracy z policją, wojskiem i tajnymi służbami Frontex kieruje grupami szybkiej interwencji, organizuje polowania na ludzi i deportacje czarterowe. W efekcie emigranci używają niebezpiecznych sposobów przekraczania granic. Pracownicy Frontexu jadąc do pracy mijali codziennie Stadion X-lecia - miejsce, które jak granice państw, dzieliło ludzi na legalnych i nielegalnych.

Jednodniowa instalacja Schauplatz International będzie wymagać uważnej obserwacji. Inspiracją dla artystów jest fenomen Stadionu, który został zbudowany z ruin Warszawy, był pomnikiem poprzedniego reżimu, potem pionierem kapitalizmu, jedynym wielokulturowym miejscem w Warszawie, gdzie gromadzili się emigranci. Za chwilę zostanie nabudowany na nim nowy, pożądany jak granice Schengen, Stadion Narodowy na Euro 2012. Przedziwny kontrast bryły podupadającego pomnika z nową, odśrodkową energią emigrantów, architekturą przyszłości, kwestionowanymi procederami Frontex i innymi wielkimi niewiadomymi - stworzą klimat kontrolnego punktu obserwacyjnego.

Kuratorka Finisażu Stadionu X-lecia: Joanna Warsza
Organizatorzy: Fundacja Laury Palmer i Fundacja Bęc Zmiana
Projekt dofinansowany ze środków Miasta st. Warszawa
Patronat honorowy: Ministerstwo Sportu i Turystyki
Partnerzy: Pro Helvetia - Szwajcarska Fundacja dla Kultury, Narodowe Centrum Sportu, Centralny Ośrodek Sportu, Centrum-Hurtowo Detaliczne - Stadion, Orfi, Teleskopy.pl, mamastudio
fot. Tomek Pasternak