KRONIKA DŹWIĘKOWA

Kronika dźwiękowa: o kakafonii Jarmarku Europa, słuchowiskach, podwórkowych nadajnikach i przechwytywaniu fal radiowych

Wraz z likwidacją Stadionu X-lecia i Jarmarku Europa odchodzi epoka hałasu, w której dźwięki były ze sobą w ustającym konflikcie, mieszały i przenikały się. Wystarczy przekroczyć dziś granicę polsko-ukraińską, żeby doświadczyć innej jakości dźwięku w przestrzeni publicznej: hałasu charakterystycznego dla krajów postsowieckich lub targowisk Centralnej Azji. W centrach handlowych rozmawia się bezgłośnie, a pobrzmiewająca tam muzyka ma wpływać na hormon zakupów. Słyszane jeszcze w pociągach zaśpiewy „piwo jasne, piwo chłodne” lub okrzyki „lody owocowe, lody czekoladowe” na plażach zamieniają się powoli w pieśni ulicznych sprzedawców - pozostałość struktur pieśni religijnej.

Spotkanie w Kronice będzie oparte na znaczeniu dźwięku w percepcji rzeczywistości - od badań nad kakafonią Stadionu przez słuchowisko jako formę odczytu, rejestracje z projektów Finisaż Stadionu X-lecia po komentarz Tomasza Zimocha jako narratora w akcji Boniek! Spotkanie odbywa się z okazji ukazania się książki "Stadion X-Miejsce, którego nie było" (wyd. Ha!art i Fundacja Bęc Zmiana)

udział biorą:

Ben Cope, kurator w Galerii Zachęta w Warszawie, muzyk, filozof
Odgłosy hałaśliwego podbrzusza globalizacji - o odchodzącej erze hałasu Jarmarku Europa
udźwiękowiony odczyt w przemieszanych językach

Sebastian Cichocki, kurator w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, socjolog
Spacer po ruinach, czyli pochwała entropii - wersja trzecia, słuchowisko, Bytom 2009

Joanna Warsza, kuratorka Finisażu Stadionu X-lecia, Fundacja Laury Palmer
Miejsce, którego nie było: o projektach Radio Stadion Nadaje i Boniek! - jednoosobowe odtworzenie meczu Polska-Belgia przez Massimo Furlana do komentarza Tomasza Zimocha

w programie także nagrania Adama Witkowskiego i Jacka Skolimowskiego z Radia Simulator, Pita Schultza i Diany McCarty z berlińskiego backyardradio oraz set z pirackich płyt zakupionych na Stadionie w latach 1995-2005 Magury Góralskiego. Prowadzenie Stach Ruksza, Dyrektor programowy Kroniki.